20190907 152227 copy W sobotę odbył się X Turniej Ulicznej Piłki Nożnej pod PKiN
Stowarzyszenie-Klub Rodzin Abstynenckich "SERCE" oraz Zarząd Dzielnicy Śródmieście Warszawa zaprosili na X Turniej Piłki Nożnej Ulicznej Pamięci Maćka Kozłowskiego. Aktor przez wiele lat związany był z ruchem abstynenckim i jest uznawany za współtwórcę Polskiej Reprezentacji Bezdomnych, jednego z uczestników wydarzenia. Turniej odbył się w sobotę 7 września pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. O puchar zawalczyło osiem drużyn z całej Polski.
Wśród drużyn walczących o puchar byli: Samorządowcy Dzielnicy Warszawa Śródmieście, MONAR Dębowiec, „Serce” Warszawa, Stowarzyszenie „Daj Szansę”, Noclegownia im. Brata Alberta Wrocław, Reprezentacja M.C.P.S i Reprezentacja Polski Bezdomnych.
Celem turnieju jest łączenie ludzi i propagowanie trzeźwości poprzez sport. To również szansa dla wykluczonych na dostrzeżenie, że powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie jest możliwy a sukcesy osiągane na arenie sportowej są dodatkową, ogromną motywacją do zmiany życia na lepsze. Mistrzostwa są adresowane głównie do środowisk osób uzależnionych i bezdomnych, zrzeszonych w formie stowarzyszeń, klubów i innych organizacji, które zgodnie ze swoimi założeniami statutowymi, mają za zadanie wszechstronną pomoc osobom wykluczonym.
Dobry duch wykluczonych
Patronem imprezy od dziesięciu lat jest Maciej Kozłowski - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Artysta w swoim życiu doświadczył bezdomności. Mimo bycia absolwentem łódzkiej filmówki, koczował na Dworcu Centralnym w Warszawie. Chwile spędzone z ludźmi doświadczonymi przez los sprawiły, że gdy wyszedł na prostą, zaangażował się w pomoc potrzebującym. Dzięki niemu bezdomni z Polski wzięli udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Ulicznej Ludzi Bezdomnych w Edynburgu. Wspólnie z żoną zajmował się ratowaniem zwierząt. Przez wiele lat związany był z ruchem abstynenckim i jest uznawany za współtwórcę Polskiej Reprezentacji Bezdomnych. W ostatnich latach życia, gdy był już chory na raka wątroby, nie przerwał działalności charytatywnej. Aktor zmarł w wieku 52 lat. Nie doczekał przeszczepu ratującego życie. Turniej odbył się dzień po 62 rocznicy jego urodzin.
Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie-Klub Rodzin Abstynenckich “SERCE” we współpracy z Dzielnicą Śródmieście m. st. Warszawy oraz Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Sponsorami: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie, drukarnia „Doktor-Xero” oraz Stowarzyszenie Reprezentacja Polski Bezdomnych. Patronat Medialny objęło TVP 3 Warszawa oraz ocaleni.tv . Patronem wydarzenia został Polski Związek Piłki Nożnej.